Oscary, Oscary 2013 – Wróżbita KinoKoneser

Oscary, Oscary 2013 – Wróżbita KinoKoneser

Dzisiejszej nocy rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Jak co roku wywołuje wielkie emocje i ogromne poruszenie wśród wielbicieli kina, nie mniejsze niż samo ogłoszenie pretendentów do zdobycia statuetki. Tym razem postanowiłem pobawić się we wróżbitę bardziej oficjalnie i wytypować zdobywców Oscarów na moim blogu w kategoriach, w których obejrzałem zdecydowaną większość filmów. 

NAJLEPSZY FILM

W tym roku 1/3 nominowanych filmów jest w pewien sposób proamerykańska. Mam tu na myśli: „Operację Argo”, „Wroga numer jeden” oraz do bólu propagandowego i patetycznego „Lincolna”, który ze względu na tematykę i jakże ważną dla amerykańskiego narodu postać głównego bohatera wydaje się być głównym faworytem, chociaż w mojej opinii jest to najsłabsza produkcja ze wszystkich tegorocznych pretendentów do statuetki. Natomiast biorąc pod uwagę „Artystę” zeszłorocznego zwycięzcę, będącego w pewien sposób uhonorowaniem wymarłego niemal gatunku kina niemego, to podobny los może przytrafić się „Nędznikom”. Wydaje mi się, że kolejne dwa filmy w dosyć baśniowym i tajemniczym klimacie, tj. „Bestie z południowych krain” oraz „Życie Pi” raczej w wyścigu nie będą się liczyć, zresztą podobnie jak „Poradnik pozytywnego myślenia”, który wydaje się zbyt lekki w odbiorze. Mam natomiast cichą nadzieję, że czarnym koniem będzie „Miłość”, albo „Django”, ale skłaniałbym się bardziej ku tej drugiej pozycji. 

Mój typ: „Django
Prawdopodobny zwycięzca: „Lincoln” 
Laureat: „Operacja Argo

NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY

Każdy z nominowanych zagrał zupełnie inną postać od pozostałych. Faworytem z tego samego względu co film „Lincoln” wydaje się być Daniel Day-Lewis, który nie miewa słabych ról i wybiera je dosyć starannie. Z tym, że tegoroczną kreacją zupełnie mnie nie porwał, wypadł nad wyraz przeciętnie, odegrał co musiał nie budząc żadnych emocji. Całkiem przyzwoicie zaprezentował się Hugh Jackman („Nędznicy”), który był dla mnie lekkim zaskoczeniem, bo nie spodziewałem się po nim, że udźwignie musicalową rolę oraz Bradley Cooper („Poradnik pozytywnego myślenia”) odgrywającego postać człowieka rozchwianego emocjonalnie, ale nie uważam by mógł liczyć się w walce o statuetkę. Moim cichym faworytem jest Danzel Washington („Lot”). Nie miał może jakiejś bardzo wymagającej roli, ale jak zawsze stanął na wysokości zadania, a w dodatku to jeden z moich ulubieńców, więc mój typ idzie na niego.


NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA

W przypadku aktorek pierwszoplanowych widzę dwie nie mające szans na zwycięstwo: Jennifer Lawrence („Poradnik pozytywnego myślenia”) oraz Naomi Watts („Niemożliwe”). Spisały się całkiem przyzwoicie, ale oceniając ich role przez pryzmat trzech pozostałych musiały polegnąć. Moją faworytką jest młodziutka Quvenzhané Wallis („Bestie z południowych krain”), którą oglądało się z zaciekawieniem i fascynacją – tylko, czy Akademia zdecyduje się na uhonorowanie tak młodej aktorki. Najtrudniejszą rolę miała jednak Emmanuele Riva („Miłość”), która nie jest bez szans, ale sądzę, że statuetkę otrzyma Jessica Chastain („Wróg numer jeden”), która doprowadziła do schwytania Osamy Bin Ladena.

Prawdopodobny zwycięzca: Jessica Chastain („Wróg numer jeden”)
Laureatka: Jennifer Lawrence („Poradnik pozytywnego myślenia„)

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Zdecydowanym faworytem wydaje się być Chritoph Waltz („Django”), który pod okiem Tarantino jest genialny. Nie sądzę by którykolwiek z nominowanych miał szansę mu zagrozić, zwłaszcza, że żadna z pozostałych kreacji nie była na tyle charakterystyczna i charyzmatyczna by dorównać postaci Dr Schultza.

Prawdopodobny zwycięzca: Chritoph Waltz („Django”)
Laureat: Chritoph Waltz („Django”)

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Decydująca walka odbędzie się pomiędzy Anne Hathaway („Nędznicy”), która była olśniewająca i wreszcie pokazała pełnię swojego warsztatu aktorskiego oraz Helen Hunt („Sesje”), która bezwstydnie zagrała odważną rolę.

Prawdopodobny zwycięzca: Anne Hathaway („Nędznicy”)
Laureatka: Anne Hathaway („Nędznicy”)

NAJLEPSZY REŻYSER

Prawdopodobny zwycięzca: Steven Spielberg („Lincoln”)
Laureat: Ang Lee („Życie Pi”)

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY

Mój typ: : „Django” – Quentin Tarantino
Prawdopodobny zwycięzca: „Wróg numer jeden” – Mark Boal
Laureat: „Django” – Quentin Tarantino

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY

Mój typ: „Operacja Argo” – Chris Terrio
Prawdopodobny zwycięzca: „Lincoln” – Tony Kushner
Laureat: „Operacja Argo” – Chris Terrio

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA

Mój typ: „Nędznicy”
Prawdopodobny zwycięzca: „Nędznicy”
Laureat: „Nędznicy”

NAJLEPSZA MUZYKA ORYGINALNA

Mój typ: „Skyfall”
Prawdopodobny zwycięzca: „Skyfall”
Laureat: „Życie Pi”

NAJLEPSZA PIOSENKA

Mój typ: „Skyfall”, wyk. Adele
Prawdopodobny zwycięzca: „Skyfall”, wyk. Adele
Laureat: „Skyfall”, wyk. Adele

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

Mój typ: : „Nędznicy”
Prawdopodobny zwycięzca: „Nędznicy”
Laureat: Lincoln”

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE

Mój typ: „Życie Pi”
Prawdopodobny zwycięzca: „Życie Pi”
Laureat: „Życie Pi”

NAJLEPSZE KOSTIUMY

Mój typ: „Nędznicy”
Prawdopodobny zwycięzca: Lincoln” 
Laureat: Anna Karenina

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Mój typ: Lincoln”
Prawdopodobny zwycięzca: Lincoln”
Laureat: „Życie Pi”

NAJLEPSZY DŹWIĘK

Prawdopodobny zwycięzca: „Nędznicy”
Laureat: „Nędznicy”

NAJLEPSZY MONTAŻ

Prawdopodobny zwycięzca: „Życie Pi”
Laureat: Operacja Argo”

NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU

Mój typ: „Django”
Prawdopodobny zwycięzca: „Django”
Laureat: Wroga numer jeden” oraz „Skyfall”