Polskie gówno (2014), reż. Grzegorz Jankowski

polskie gówno, halama
„Polskie gówno”, czy pisząc bardziej dosłownie nasza zjebana rzeczywistość, gdzie robiąc coś z pasji i serca tytułowe gówno zarobisz. Bez dostosowywania się, bez spełniania oczekiwań innych, bez pójścia na kompromis, czy bez całkowitej zmiany życiowego kierunku, w bardziej drastycznych przypadkach, nie masz szans by odnieść sukces. Choć film Jankowskiego skupia się na artystycznej branży, to można go zaadaptować skutecznie w każdej innej dziedzinie życia, a przede wszystkim pracy.

Chociaż zagorzałym fanem twórczości Tymona Tymańskiego i jego ekipy nie jestem, to zdarzało mi się słuchać dosyć często obecnej kapeli scenarzysty i aktora „Polskiego gówna”, czyli Tranzystorsów (owocu kompromisu), którzy mają sporo wspólnego z moim rodzinnym miastem Oleckiem, więc i na koncertach zdarzało się bywać. W mojej ocenie Tymański, to przede wszystkim Miłość, Kury i yass, czyli zamierzchła przeszłość, która statecznego bytu nie potrafiła zagwarantować.


I tu „Polskie gówno” rozdziela się na dwie warstwy. Wielu widzów dostrzega jedynie komedię i satyrę polskiego szołbizu (bardzo średnią zresztą), dla mnie jest to przede wszystkim biografia Tymańskiego – potraktowana z dystansem i zrobiona z przymrużeniem oka. Jednak, czy forma musicalu tu się sprawdza? Niekoniecznie. I na szczęście popisów wokalno-recytatorskich nie ma zbyt wielu.

Ciężko mi oceniać niniejszy film w kryteriach czysto filmowych, bo nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Tymon po raz kolejny próbował zrobić coś z serca i pasji, ale ostatecznie musiał znowu pójść na pewne ustępstwa i kompromisy by produkt powstał, i udało się jeszcze na nim choć trochę zarobić. Minęło sporo czasu od rozpoczęcia zdjęć do powstania wersji ostatecznej, co tylko potwierdza, że ciężko zrobić coś od początku do końca, tak jak się naprawdę chce. I dlatego zostaję ze swoją oceną pomiędzy tym, czym film miał być w zamierzeniu, a czym faktycznie jest. Szału nie zrobił, nie czuję się zafascynowany, jednak duch artysty i tworzenia z serca mam nadzieję u Tymona nie zaniknie.

5 out of 10 stars (5 / 10)

Polskie gówno, plakatPolskie gówno

/Polska/
Reżyser: Grzegorz Jankowski
Scenariusz: Tymon Tymański
Obsada: Tymon Tymański, Robert Brylewski, Grzegorz Halama, Arkadiusz Jakubik, Sonia Bohosiewicz
Muzyka: Tymon Tymański, Arkadiusz Kraśniewski, Robert Brylewski
Zdjęcia: Tomasz Madejski
Czas trwania: 93 min