19. Forum Kina Europejskiego – CINERGIA

19. Forum Kina Europejskiego – CINERGIA

W dniach 07-14 listopada br. odbędzie się w Łodzi 19. edycja Forum Kina Europejskiego – CINERGIA. Jest to festiwal poświęcony prezentacji filmów tylko i wyłącznie ze Starego Kontynentu. Dzięki zawężeniu do określonego obszaru przestrzennego o wiele łatwiej wychwycić różnego typu zjawiska i przemiany, np.: społeczno-kulturowe, czy chociażby nowe trendy i dzięki temu wyrobić sobie pogląd na to czym jest współczesne kino europejskie? Albo czym już nie jest? Jak się zmienia? Jakim stereotypom na jego temat ulegaliśmy i które tworzą się na naszych oczach? To w końcu także i nasza filmowa i kulturalna Europa. I tożsamość, której razem z innymi Europejczykami wciąż poszukujemy, a kino jest wspaniałym do tego medium.
CINERGIA, jak sama nazwa wskazuje, to energia kina. W tym roku nastąpi jej kontynuacja poprzez wymianę informacji oraz myśli, dyskusje i spotkania. Program CINERGII jest starannie wyselekcjonowany i zawiera filmy, które będzie można obejrzeć w ciągu kilku dni festiwalu, bez konieczności rezygnacji z najważniejszych projekcji. W ramach tegorocznej edycji Forum Kina Europejskiego CINERGIA widzowie obejrzą filmy zgrupowane w kilka sekcji programowych: Konkurs Debiutów Europejskich, Konkurs Debiutów Polskich, Retrospektywa Filmów Carlosa Saury, Przegląd Twórczości Petera Greenwaya, Nowe Kino Włoskie, Nowe Kino Tureckie, Reżyserki W Kinie Europejskim, Filmowe Odkrycia Europy oraz Pokazy Specjalne. Chociaż dokładnego harmonogramu jeszcze nie ma, to już wiadomo, że jednym z gości specjalnych będzie Katarzyna Smutniak, a do obejrzenia będą: “Jeziorak” w reżyserii Michała Otłowskiego, „Obywatel” Jerzego Stuhra, „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa, czy chociażby „Majdan” Sergieja Łoźnicy.
Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Łódź Filmowa, Urząd Miasta Łódź, Urząd Marszałkowski Województwo Łódzkie, Narodowy Instytut Audiowizualny, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego