Carte Blanche (2014)

chyra, carte blanche
Dajmy zagraniczny tytuł, który brzmi podniośle i sugeruje poważne kino. Opowiedzmy autentyczną i poruszającą (tylko w rzeczywistości) historię w znany wszystkim sposób, wg schematu znanego od wieków, aby przypadkiem nikogo nie zaskoczyć. Tak zdaje się myślał Pan Lusiński na temat swojego filmu „Carte Blanche”, który spłyca zaczerpniętą z życia opowieść o nauczycielu z powołania.

Chociaż jest to historia jakich mało, to została przedstawiona w sposób nieadekwatny do zawartości. A co gorsza, ma się wrażenie, że ‘gdzieś już to wcześniej widziałem’, tak jakby wszystkie polskie filmy oparte o autentyczne wydarzenia były robione na tzw. jedno kopyto. Zero urozmaiceń, fabuła toczy się jak po sznurku, czym z upływem czasu zaczyna nudzić coraz bardziej.


W ten sposób losy nauczyciela borykającego się ze zdrowiem i przez to zmagającego się z coraz większymi trudnościami w wykonywaniu zawodu przechodzą gdzieś obok. W zasadzie nie położono wyraźnego nacisku na żaden konkretny aspekt tej historii. Są problemy zdrowotne, romans, powołanie do wykonywanego zawodu, stawianie wszystkiego na jednej szali oraz poświęcenie. Brakuje tu dokładniejszego podkreślenia najważniejszych elementów tej opowieści, bo w obecnej postaci to, co istotne rozmyte jest przez nic nie wnoszące elementy.

U Lusińskiego bohater grany przez Andrzeja Chyrę ani się nie wyróżnia, ani nie sprawia, że śledzi się historię z wypiekami na twarzy. Znacznie lepiej wypada Arkadiusz Jakubik, ale niestety to tylko drugoplanowa rólka i sceny z jego udziałem to niewielka część „Carte Blanche”. Pierwszoplanowa postać próbuje być jak uciemiężona wersja Michelle Pfeiffer z „Młodych gniewnych”, bo zmaga się jeszcze z niesprzyjającym losem, ale czy to gwarantuje lepszy seans? Nie.

Niestety w „Carte Blanche” jest kompletnie bezpłciowo i nijako. Brak tej historii wyrazistości i przede wszystkim emocji. Chociaż początek zapowiada się całkiem obiecująco, to sam film ciężko jest polecać, czy całkowicie ganić, bo choć ze śladami znudzenia, momentami utraty zainteresowania da się dobrnąć do końca.

5 out of 10 stars (5 / 10)

carte blanche plakatCarte Blanche

/Polska/
Reżyser: Jacek Lusiński
Scenariusz: Jacek Lusiński
Obsada: Andrzej Chyra, Urszula Grabowska, Arkadiusz Jakubik, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Dorota Kolak
Muzyka: Paweł Lucewicz
Zdjęcia: Witold Płóciennik
Czas trwania: 106 min