XX Festiwal Form Dokumentalnych NURT 2014 – Kielce

XX Festiwal Form Dokumentalnych NURT

W dniach 24-28.11 w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się jubileuszowy XX Festiwal Form Dokumentalnych NURT, podczas którego odbędzie się przegląd filmów i innych form dokumentalnych, zrealizowanych przez twórców profesjonalnych oraz debiutantów w mijającym roku.
NURT służy ocaleniu od zapomnienia i popularyzacji wartościowych pozycji dokumentalistów, które sprawdzić się mogą dopiero w zetknięciu z odbiorcą. Festiwal charakteryzuje się otwartością i brakiem barier, które najlepiej charakteryzowane są przez dekalog! Podczas jego trwania prezentowane są produkcje dokumentalistów związanych z Telewizją Polską i jej ośrodkami regionalnymi oraz grup produkcyjnych działających niezależnie od telewizji publicznej i stacji komercyjnych, jak również filmy produkcji uczelnianych bądź prywatnych.
Począwszy od pierwszej edycji zorganizowanej w 1995 roku pozostaje niestety jedyną cykliczną imprezą poświęconą polskiemu dokumentowi.

Ogólnopolski Niezależny Festiwal Form Dokumentalnych NURT rokrocznie poszerza kręgi zainteresowanych inicjatywą: przybywa zgłaszanych filmów, nagród oraz gości. Jest miejscem, gdzie można zobaczyć całe spectrum form dokumentalnych, które na innych polskich spotkaniach filmowych występują jedynie w szczątkowej postaci. Daje także szansę: na obejrzenie najlepszych premierowych produkcji, udziału w tematycznych nocnych maratonach filmowych, spotkań z ludzi z branży, udziału w warsztatach z profesjonalistami. Pokazy konkursowe podzielone są w bloki tematyczne, każdy może wybrać taki, który odpowiada jego zainteresowaniom. Projekcjom towarzyszą liczne imprezy, panele dyskusyjne, koncerty, wernisaże i spektakle.


Na FFD NURT przyznawane są dwie nagrody regulaminowe, a także kilka nagród i wyróżnień. Główną z nich jest Wydarzenie NURT-u, aktualnie nagroda fundowana przez Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. – w wysokości 9 tysięcy złotych. Wyboru filmu do nagrody głównej dokonuje Komisja Artystyczna złożona z wybitnych teoretyków i praktyków dokumentu. W tym roku w Komisji Artystycznej zasiądzie jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, nominowany do Oscara za film „89 mm od Europy” Marcel Łoziński. O udział w konkursie mogą starać się autorzy filmów i producenci.
Zgłoszeń filmów dokonywać można do 10 października 2014 r., w Festiwalu mogą brać udział również formy dokumentalne zrealizowane po dniu 01 września 2013 roku.