Oscary, Oscary 2014 – Wróżbita KinoKoneser (II)

Oscary, Oscary 2014 – Wróżbita KinoKoneser (II)


W nocy z niedzieli na poniedziałek odbędzie się kolejne rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Tak jak w poprzednim roku tak i w tym postanowiłem pobawić się we wróżbitę i wytypować zdobywców Oscarów na moim blogu w głównych oscarowych kategoriach, które budzą największe emocje


NAJLEPSZY FILM


Porównując tegoroczne filmy do tych z zeszłego roku widoczny jest znaczący udział produkcji z wątkiem amerykańskim w tle. Obecnie filmy te stanowią ponad połowę stawki wybranej przez akademię. Moim osobistym faworytem jest „Ona” Spike’a Jonze’a – film najbardziej oryginalny i klimatyczny z całej stawki. Rozum podpowiada jednak, że wygra produkcja związana z krajem, gdzie przyznawane są Oscary… i oby nie był to tylko „Zniewolony”.

Mój faworyt: „Ona”
Prawdopodobny zwycięzca: „Zniewolony” 
Laureat: „Zniewolony” 

NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY


W tym roku rywalizacja wydaje się bardziej zażarta, gdzie jest kilku faworytów, a nie Daniel Day-Lewis. W mojej ocenie ostatecznie wygra ktoś z dwójki: Christian Bale i Matthew McConaughey, bo choćby Leonardo DiCaprio stworzył najlepszą kreację w historii kina, to tej nagrody nigdy nie dostanie (obym się pomylił).

NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA


Dla mnie osobiście w tym roku faworytka może być tylko jedna – Meryl Streep, która kolejny raz pokazała plecy reszcie koleżanek z branży. Dzieli je przepaść dlatego niespodzianek nie przewiduję. Streep w drodze po czwartą już statuetkę.

Prawdopodobny zwycięzca: Meryl StreepSierpień w hrabstwie Osage”
Laureat: Cate Blanchette „Blue Jasmine”

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Tutaj widzę dwóch kandydatów. Pierwszy to zupełny debiutant – Barkhad Abdi, który kolejnej roli w życiu może już nie otrzymać oraz aktor i wokalista wcielający się tym razem w transwestytę – Jared Leto. Liczę, że to właśnie aktor „kapitana Phillipsa” odbierze Oscara, mimo, że sympatyzuję z oboma aktorami i z każdego wyboru z pomiędzy nich będę zadowolony:)

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Z kolei w damskiej kategorii aktorek drugoplanowych zebrano wyrównany zestaw kreacji, gdzie wygrać może każda z nominowanych. Jednak ze względu na szum jaki zrobiła obstawiam Lupitę Nyong’o.

NAJLEPSZY REŻYSER

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY

Mój faworyt: Spike JonzeOna”
Prawdopodobny zwycięzca: Woody AllenBlue Jasmine”
Laureat: Spike JonzeOna”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY