100 Bloody Acres (2012), reż. Cameron Cairnes, Colin Cairnes


Komedio-horrory to trudna hybryda gatunkowa. Nie dość, że trudno odpowiednio wyważyć proporcje pomiędzy tymi gatunkami, to jeszcze dochodzą do tego bardzo różne oczekiwania i gusta widzów. „100 Bloody Acres” jest jednym z nielicznych przedstawicieli tego nurtu, który potrafi spełnić pokładane nadzieje. W miarę spójnie łączy on ze sobą humor i przemoc, dlatego może on zarówno rozbawić jak i przestraszyć, a bardziej wrażliwych nawet zniesmaczyć poodcinanymi kończynami i sikającą krwią.

„100 Bloody Acres” przedstawia losy dwójki braci, którzy podjęli się otworzenia biznesu. Ich pomysłem na wzbogacenie się jest firma zajmująca się produkcją nawozu organicznego, który zawiera tajny składnik będący kluczem do sukcesu: ludzkie kości i mięso. Pewnego razu po podebraniu zwłok z wypadku, w drodze powrotnej, natrafiają na grupkę młodych ludzi wybierających się na festiwal. Urok jedynej niewiasty spośród nich sprawia, że jeden z rekinów biznesu postanawia całą trójkę podwieźć w docelowe miejsce. Jednak autostopowicze odkrywają przewożone na tyle ciężarówki zwłoki. Dalszych, standardowych losów można się w zasadzie domyślić.


Fabuła filmu jest dosyć sprawnie i ciekawie poprowadzona. Nie ma przestojów, scen niepotrzebnych i usypiających. Można wręcz powiedzieć, że ciągle się coś dzieje. Jeśli nie jest zabawnie, to jest strasznie lub odrażająco. Urok Sophie udziela się nie tylko Regowi, bo trzeba przyznać, że obiektyw musi ją kochać. Anna McGahan prezentuje się w tym filmie nad wyraz atrakcyjnie i intrygująco, w pewien sposób kradnie film dla siebie.

Produkcja australijskich braci z pewnością nie odkrywa nowych kart w historii kinematografii, ale wnosi w nią trochę świeżości, a znane już klisze przedstawia w bardzo zjadliwy i przystępny sposób. Film polecam głównie wielbicielom tego gatunku, bo nie wszyscy muszą się w takim kinie odnaleźć. Kameralne „100 Bloody Acres” to porządna produkcja rozrywkowa z popularnego miksu gatunków komedii i horroru.

6 out of 10 stars (6 / 10)

100 bloody acres plakat100 Bloody Acres

/Australia/
Reżyser: Cameron Cairnes, Colin Cairnes
Scenariusz: Cameron Cairnes, Colin Cairnes
Obsada: Damon Herriman, Angus Sampson, Anna McGahan, Oliver Ackland, Jamie Kristian
Zdjęcia: John Brawley
Czas trwania: 91 min