Bytom Film Festiwal – I Ogólnopolski Festiwal Filmowy w Bytomiu!

Bytom Film Festiwal – I Ogólnopolski Festiwal Filmowy w Bytomiu!

Co wspólnego ma Bytom z czołowymi tytułami ostatnich lat, jak W ciemności, Jesteś Bogiem, czy Skrzydlate Świnie? Kto z Bytomian ma wpływ na losy polskiego kina? Czy jest to miasto, które ukrywa bądź przyciąga utalentowanych Twórców? I czy może pomóc ich wypromować?
Już 19-21 września w sentymentalnym dla miasta roku, podczas 760 rocznicy lokacji, będzie można znaleźć odpowiedź na to jak Bytom zaznaczył się na kartach historii filmu i czym może się jeszcze wyróżnić.
Wydarzenie organizowane przez Towarzystwo Miłośników Bytomia we współpracy z Bytomskim Centrum Kultury, jest kierowane do wszystkich bez względu na wiek. Pokazy filmów podczas pierwszego i drugiego dnia Festiwalu, czyli dzieła Autobus odjeżdża 6.20, Mecze o polskość Leszka Staronia oraz dokumenty Mieczysława Szemalikowskiego ukażą panoramę jeszcze przemysłowego Bytomia na przestrzeni lat. Mieszkańcy miasta będą mogli odświeżyć sobie jego obraz sprzed dziesięcioleci lub dopiero poznać miejsce, w którym żyją. Wyjątkowa jest sekcja konkursowa, która sprawiła, że swoją uwagę zwróciło na Bytom kilkadziesiąt Twórców z całego kraju. Artyści nie mieli narzuconych żadnych ograniczeń poza limitem czasowym (30 minut) i datą produkcji po 2013 roku. Ich prace są mieszanką przeróżnych gatunków, od klasycznych fabuł po eksperymenty i animacje. Niektóre z nich są zupełnie niszowe, w niektórych grają największe twarze współczesnego polskiego kina. Jedno jest pewne – zadziwiają swoją jakością i profesjonalizmem. Nasze Jury w składzie Leszek Staroń, Mieczysław Szemalikowski i Jakub Pudełko wyselekcjonuje 10 najlepszych filmów, które zostaną wyświetlone i nagrodzone Bytomskimi Lwami w 5 kategoriach. Jedną z nagród przyzna Publiczność.
Dodatkową atrakcją są spotkania z twórcami. Jeden z naszych gości honorowych to Andrzej Klamt, reżyser skomentuje swój film Podzielona klasa, dotykający problemów tożsamościowych w Bytomiu. Swoją wizytę zapowiedział także jeden z najważniejszych polskich reżyserów na arenie międzynarodowej – Lech Majewski. Artysta działa na wielu polach artystycznych, oprócz reżyserii studiował także malarstwo. Jego filmy są niezwykle plastyczne, to mocno przemyślane kompozycje, sięgające do korzeni sztuki. Do jego najważniejszych filmów należą Wojaczek (1999), Angelus (2001) oraz Młyn i krzyż (2011). Podczas Bytom Film Festiwalu odbędzie się pokaz specjalny (przedpremierowy!) jego najnowszego filmu Onirica – Psie Pole. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Będą odbywały się w dniach 19-21 września w Bytomskim Centrum Kultury. Obok pokazów filmowych przewidziane są również dwa bloki warsztatowe z teorii i praktyki produkcji filmowej. Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę internetową Festiwalu.

Program Festiwalu: