Jak dogonić szczęście (2014) – Recenzja

jak dogonić szczęście
Każdemu zdarza się z przyjemnością obejrzeć film, który nie ma zbyt pozytywnych recenzji. I choć w przypadku „Jak dogonić szczęście” ta przyjemność jest umiarkowana, to śmiem twierdzić, że wieszanie psów na produkcji Petera Chelsoma jest zbytnią przesadą. Owszem, reżyser ma ogromne tendencje do upraszczania postaci, czy serwowania dużej infantylności w swoich filmach. Nie będę kłamać, że „Jak dogonić szczęście” jest wyjątkiem od reguły, bo nie jest.

Gdybym przed seansem zapoznał się z filmografią Chelsoma, z pewnością nie sięgnąłbym po jego ostatni film. Żeby bardziej nie zniechęcać pominę pozostałe tytuły z jego dorobku, a skupię się na tym co reżyser zawarł w produkcji z Simonem Peggiem oraz Rosamund Pike. Pomijając nieco uproszczone rozwiązania, „Jak dogonić szczęście” po prostu jest całkiem przyzwoitym filmem, z cyklu lekkich, łatwych i względnie przyjemnych.

hector and the search for happiness 2014

„Jak dogonić szczęście” jest takim fabularnym odpowiednikiem dzieł Paulo Coelho. Film pełen złotych myśli na temat życia i poszukiwania szczęścia oraz swojego ‘ja’, które warunkuje nasze potrzeby, czy postrzeganie świata. Czyli krótko mówiąc – pozornie głębokie tematy potraktowane w dość pretensjonalny i oczywisty sposób. Jednak ciężko odmówić uroku niektórym myślom padającym na ekranie, zważywszy na okoliczności w jakich został usytuowany główny bohater.

Oczywiście nie ma sensu oczekiwać po tym filmie, że obróci obecny nasz światopogląd i podejście do życia o 180 stopni. Jest całkiem przyjemną podróżą w poszukiwaniu sensu egzystencji i dlatego pod pewnymi względami przypomina mi „Sekretne życie Waltera Mitty”, które mimo komediowego rysu wydaje się zdecydowanie lepszym mobilizatorem i filmem. Jednak „Jak dogonić szczęście” nadal może posłużyć jako lekki i przyjemny czasoumilacz z miłością, szczęściem w tle, choć dla wielu widzów pozostanie jedynie stratą czasu pełną banałów. Można spróbować, ale satysfakcji wszystkim nie zagwarantuję.

6 out of 10 stars (6 / 10)

jak dogonić szczęścieHector and the Search for Happiness

/USA/
Reżyser: Peter Chelsom
Scenariusz: Peter Chelsom, Tinker Lindsay, Maria von Heland
Obsada: Simon Pegg, Rosamund Pike, Toni Collette, Stellan Skarsgård, Jean Reno
Muzyka: Dan Mangan, Jesse Zubot
Zdjęcia: Kolja Brandt
Czas trwania: 120 min