Cierpienia młodego Edoardo [Short skin] 2014 – Recenzja

short-skin-venice-film-festival
Film Chiariniego „Cierpienia młodego Edoardo” jest doskonałym przykładem tego, jak pozorna błahostka może niszczyć życie, a właściwie jeden z jego najlepszych okresów. Za taki trzeba uznać wiek młodzieńczy, kiedy poszerzają się kontakty, a nowe znajomości piętrzą się jak tsunami. Oczywiście jest to także (chyba) najbardziej owocny czas jeśli chodzi o romanse i różne przelotne (te słowo to nie przypadek) znajomości z płcią przeciwną.

Biologiczna przypadłość staje się więc dla głównego bohatera barierą w kontaktach z kobietami. Strach przed okazaniem światu swojej rzekomej ułomności okazuje się wystarczający, by trzymać się z dala od bliskich relacji z płcią piękną. Dlatego „Cierpienia młodego Edoardo” wydaje się tytułem trafionym w dziesiątkę, bo jego angielska wersja w bardzo sugestywny sposób może zdradzać dolegliwość nastolatka, a w ten sposób zniechęcić niektórych widzów.
Short Skin

Przyznać trzeba, że świat Edoardo jest bardzo ukierunkowany na seks. Kompleks powoduje coraz większą desperację, dzięki czemu bohaterką filmu staje się także ośmiorniczka. W okresie dorastania chyba każdy człowiek potrafił robić z igły widły, a z najmniejszej niedoskonałości uczynić swój kompleks stanowiący większy problem psychiczny niż fizyczny, wizualny. Chociaż ciężko powiedzieć, że to przypadłość młodych ludzi, bo niektórzy potrafią się z tym zmagać do starości. A wystarczy działać, albo po prostu się zaakceptować.

Historia Edoardo choć porusza interesujący i z pewnością rzadki temat, to niestety potrafi momentami trochę przynudzać. „Cierpienia młodego Edoardo” nie są opakowane w atrakcyjną formę. Na ekranie dominuje przede wszystkim przyziemność, przeciętność i zwyczajność, więc jeśli ktoś lubi życiowe, niewydumane historie – produkcja Chiariniego będzie jak znalazł.

„Cierpienia młodego Edoardo” obejrzałem przedpremierowo dzięki dystrybutorowi Spectator

6 out of 10 stars (6 / 10)

cierpienia mlodego edoardo plakatShort skin – I dolori del giovane Edo

/Włochy/
Reżyser: Duccio Chiarini
Scenariusz: Duccio Chiarini, Ottavia Madeddu, Marco Pettenello
Obsada: Matteo Creatini, Francesca Agostini, Nicola Nocchi, Mariana Raschillà
Muzyka: Woodpigeon
Zdjęcia: Baris Ozbicer
Czas trwania: 86 min